Wiadomości z rynku

poniedziałek
1 lipca 2024

Bezpieczniej, szybciej, wygodniej

Innowacje w transporcie drogowym
27 czerwca 2024
 
Innowacyjność w transporcie drogowym oznacza zmiany w procesach, produkcie lub samej usłudze. Część tych zmian wymusza rynek (wyścig firm konkurujących ze sobą), a część spowodowana jest zmianą zachowań klientów i konsumentów. Ważną kwestią jest, czy uczestnicy rynku transportowego, czyli po prostu przewoźnicy są otwarci na innowacyjne rozwiązania: jakie są zdolności współczesnych polskich firm transportowych i motywacje w poszukiwaniu zastosowań nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków.
W wyścigu innowacyjnych zbrojeń biorą udział: dostawcy dedykowanego transportowi oprogramowania (również w oparciu o technologie AI), emitenci kart paliwowych, firmy z sektora finansowego czy w końcu producenci z branży automotive. Wektorami innowacyjnych zmian są: bezpieczeństwo, kontrola procesów wewnątrz firmy, szybkość, wygoda.

Innowacyjne zarządzanie firmą transportową

Większość firm transportowych w Polsce korzysta z oprogramowania, które pozwala optymalizować procesy zarządzania firmą, wspomagając fleet managera lub właściciela. W przypadku emitentów kart paliwowych warto przyjrzeć się panelowi klienta, do którego dostęp otrzymują zarządzający flotą i posiadający karty paliwowe. W panelu klienta można zobaczyć szczegółowe informacje o każdej transakcji w czasie rzeczywistym, stan konta, archiwum faktur i wiele innych. Z reguły (tak jest np. w przypadku firmy E100, emitenta kart paliwowych) klient otrzymuje osobistego opiekuna, a kierowcy mogą skorzystać w trasie z całodobowej i działającej 7 dni w tygodniu infolinii. Jeśli coś wydarzy się w trasie, daleko od bazy, pracownicy Infolinii są w stanie rozwiązać problem, udzielić informacji, doradzić.
– Nasz panel klienta to po prostu centrum dowodzenia firmą transportową. Jest intuicyjny, przejrzysty i funkcjonalny. W jednym miejscu nasz klient może zobaczyć wszystkie kluczowe elementy związane z funkcjonowaniem firmy i zarządzać wieloma parametrami za pomocą kilku kliknięć – mówi Marcin Krysiak, kierownik regionalny w E100.
 
Bardziej zaawansowanym narzędziem, umożliwiającym zarządzanie nowoczesną firmą transportową jest FastData – dodaje Marcin Krysiak. – To wysoko wyspecjalizowane narzędzie analityczne, dzięki któremu właściciel firmy może monitorować kluczowe wskaźniki i dane z kart paliwowych, znajdować elementy do poprawy, optymalizować je, tworzyć realistyczne prognozy czy wizualizować dane.
 
FastData zajmuje się łączeniem strumieni danych biznesowych, analizuje zebrane informacje i prezentuje je w postaci gotowych raportów. Raporty, które klient może wygenerować w FastData składają się z kilku sekcji i bazują na danych operacyjnych z faktur. Umożliwiają np.: analizę cen (ocenę dynamiki zmian cen wg stacji i kart) i lokalizacje tankowania czy zaplanowanie budżetu obejmującego wszystkie wydatki. Klienci E100 mają dostęp do FastData z poziomu swojego konta w Panelu Klienta. Mogą testować FastData bezpłatnie, aby w pełni doświadczyć możliwości narzędzia i poznać jego wszystkie funkcje. To tak naprawdę analityk biznesowy na etacie w firmie transportowej i to niezależnie od jej wielkości czy etapu rozwoju.
 
W konkursie Turbiny Polskiej Gospodarki 2024 – najlepsze produkty dla MŚP jury doceniło funkcjonalność oraz intuicyjność Panelu Klienta E100 przyznając wyróżnienie w kategorii Transport.
 

Innowacje zwiększające bezpieczeństwo w transporcie

Generalnie możemy mówić o dwóch obszarach bezpieczeństwa, które związane są z transportem drogowym: bezpieczeństwo kierowcy oraz bezpieczeństwo przewożonego ładunku. Trzeba oczywiście pamiętać o paliwie, którego koszty stanowią między 30% a 50% kosztów funkcjonowania firmy transportowej i jeśli dochodzi do kradzieży paliwa (czy poprzez fizyczne „spuszczanie” go z baku ciężarówki do kanistrów/pojazdów prywatnych, czy poprzez nadużycie karty paliwowej – kradzież karty lub jej zduplikowanie/skimming) to straty firmy transportowej są znaczne. Kierowcy ciężarówek najczęściej posługują się kartą paliwową, która stała się wygodnym i powszechnym sposobem rozliczenia tankowania w całej Europie. Karty stały się zatem naturalnym celem dla zorganizowanych grup przestępczych. Na szczęście są sposoby, aby przeciwdziałać kradzieży paliwa za pomocą karty paliwowej. Systemy blokują próbę nieautoryzowanego użycia karty, skradzionej czy skopiowanej uniemożliwiając rozliczanie tankowania.
Secure E-BOX to antyfraudowy system, który pomaga przewoźnikom zabezpieczyć się przed kradzieżą paliwa z wykorzystaniem kart paliwowych – opisuje system Marcin Krysiak. – Działa w oparciu o urządzenie pokładowe (OBU) oraz współrzędne GPS stacji, w której kierowca zamierza tankować i rozliczać się za pomocą karty. System przetwarza dane geolokalizacyjne OBU i stacji paliw. Jeśli w momencie żądania autoryzacji, lokalizacja stacji i urządzenia OBU nie pokrywają się, transakcja automatycznie jest blokowana.
Secure E-BOX jest niewidzialną tarczą firmy transportowej, która chroni przed nieautoryzowanym użyciem karty paliwowej 24 godziny na dobę całkowicie bezobsługowo.
Secure E-BOX działa w czasie rzeczywistym, w 36 krajach Europy 24h/dobę. Jest tak skuteczny, że dostawca systemu daje gwarancję zwrotu kosztów skradzionego paliwa. E100 udostępnia Secure E-BOX do bezpłatnego testowania przez 30 dni i podkreśla jednocześnie, że od momentu uruchomienia systemu u klientów, którzy zdecydowali się go używać, nie zdarzyła się kradzież paliwa przy użyciu karty paliwowej – system zablokował wszystkie próby wyłudzeń.
Miesięcznie używanie systemu kosztuje tyle co…. kubek kawy na stacji paliw – konstatuje Marcin Krysiak. – Istotną nowością w Secure E-BOX jest możliwość monitorowania floty w czasie rzeczywistym, co zwiększa zasadniczo bezpieczeństwo kierowcy oraz przewożonego ładunku. Klienci korzystający z Secure E-BOX jednym kliknięciem myszki mogą włączyć monitorowanie swoich pojazdów z poziomu Panelu Klienta. Rozwiązanie, które do tej pory zarezerwowane było dla zaawansowanych i dość drogich rozwiązań telematycznych teraz uruchomiliśmy w systemie antyfraudowym.
 

Wygodnie, szybko, innowacyjnie

Aplikacje śmiało wkroczyły w sektor transportu drogowego, przyspieszając procesy i czyniąc je bardziej wygodnymi. Ułatwiają kierowcom ich pracę: wyznaczają optymalne trasy/nawigują, pokazują ograniczenia na drogach czy dostępność paliw lub parkingów w całej niemal Europie, wspierają systemy tzw. eco-drivingu. Właścicielom firm transportowych pozwalają zwiększyć kontrolę nad prowadzonym biznesem i ograniczyć zaangażowanie zasobów ludzkich. Z raportu Polskiego Instytutu Transportu drogowego (2021) wynika, że aż 70% badanych korzysta z aplikacji w swojej codziennej pracy. Najczęściej, bo 25,3% badanych korzystało z profesjonalnej nawigacji dla pojazdów ciężarowych. Swoje aplikacje mają też emitenci kart paliwowych.
Aplikacja E100 Mobile to partner kierowcy w trasie – opisuje zalety aplikacji Marcin Krysiak. – Pozwala zarządzać wydatkami i oszczędzać – w każdym miejscu na świecie można sprawdzić limit na karcie czy aktualną cenę na danej stacji. Kierowcy mogą wyznaczyć trasę, uwzględniając najlepsze ceny paliw i wyeksportować trasę do aplikacji nawigacyjnych. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w kilku językach działa hotline E100, który wspiera kierowców w trasie.
Coraz śmielej pojawiają się rozwiązania, które umożliwiają rozliczanie tankowania bezpośrednio przy dystrybutorze, ale…. bez konieczności korzystania z systemów kasowych i terminali stacji paliw. To rozwiązanie jest na razie bardziej popularne na zachodzie Europy, ale i u nas coraz częściej można skorzystać z tego typu rozliczania transakcji tankowania.
W aplikacji E100 Mobile wystarczy aktywować funkcję E100 Mobility, która służy właśnie do takiego mobilnego sposobu rozliczania tankowania – dodaje Marcin Krysiak. – Sam proces tankowania przebiega błyskawicznie i wymaga tylko kilku kliknięć w telefonie z włączoną aplikacją. Aktywacja i korzystanie z funkcji E100 Mobility jest darmowe. Wszystko dzieje się w telefonie kierowcy, który najpierw wybiera stację paliw, na której chciałby zatankować a potem postępuje zgodnie ze wskazówkami aplikacji. Po fizycznym zatankowaniu i rozliczeniu transakcji kierowca może ruszać dalej w trasę lub wykorzystać zaoszczędzony czas na zakupy w sklepie stacji. Proces tankowania wspiera całodobowa infolinia E100. Tankowanie za pośrednictwem E100 Mobility jest bezpieczniejsze niż przy użyciu zwykłej karty plastikowej - sam pojazd jak i ładunek są cały czas pod kontrolą kierowcy. W maju 2024 w sieci akceptującej rozliczanie transakcji za tankowanie paliwa za pomocą E100 Mobility było już ponad 2.000 stacji w Polsce i Europie i sieć systematycznie rośnie.
 
 
 
- W kwietniu 2024 podczas XXIII Forum Rynku Stacji Paliw PETROTREND® odbyła się już 12. edycja prestiżowego konkursu Stacja Benzynowa Roku 2024 dla najlepszych stacji paliw w Polsce. W kategorii Innowacja na stacji paliw zwycięzcą okazała się E100 Mobilit.
- 100 Mobility otrzymało również w kategorii Innowacje wyróżnienie redakcji Gazety Finansowej w konkursie Turbiny Polskiej Gospodarki 2024 – najlepsze produkty dla MŚP.
- E100 Mobility wygrało w czerwcu 2024 plebiscyt Fleet Derby 2024 w kategorii Technologie Cyfrowe/Aplikacja Mobilna.
 

Podsumowanie

Innowacja sama w sobie nie jest celem. Musi służyć ludziom: musi usprawniać procesy, oszczędzać czas i zasoby ludzkie. Ważne, aby polskie firmy transportowe mogły z innowacyjnych rozwiązań korzystać na każdym etapie swojego rozwoju, niezależnie od wielkości. Często bowiem jest tak, że barierą w dostępie do innowacji jest potencjał finansowy przedsiębiorstwa transportowego. Celem dostarczających innowacyjne produkty, usługi czy narzędzia w sektorze transportowym powinno być zatem oferowanie rozwiązań w jak najlepszej cenie.

Marcin Krysiak, kierownik regionalny w E100

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.